10 Temmuz 2012 Salı

Satranc-ı Urefa - Ariflerin Satrancı


    Satranc-ı Urefa'yı bir arkadaşımdan duymuş ve ilgimi çektiği için de kitabını almıştım. Hem öğretici hem ders verici hem de boş zamanlarımızı değerlendirmemizi sağlayan bir etkinlik.                                         Kitabın Önsözü:
        Satranc-ı Urefa'yı "ariflerin satrancı" olarak okuyoruz... Bu "Satranc'ın yüz kelimesi var. Visal'e ermek için tasavvuf yolunda sıralanan bu yüz kelime, aynı zamanda yüz farklı hamleye denk geliyor. İlk kelime,ilk hamle Zillet. O da Satranc-ı Urefa levhasının en alt basamağında ve sağ başta yerini alıyor.

       Arif olanlar için işin üstadları tarafından hazırlanan bu satrancın "yılanları" nefsin rezil hallerini temsil ediyor, "okları/kuşları" ise yüksek mertebelere çıkarıyor yolcularını.

      Levhanın alt kısmında yılanlı bölgede sıralanan kelimeler "rezaile", üst kısmında okların olduğu bölgede sıralanan kelimeler ise "fezaile" dair hallerimizi işaret ediyor.

      Satranc-ı Urefa, bir oyun olmadığı gibi "Sevgili'ye" kavuşma çabası içinde zor ve meşakkatli geçen dünya hayatının kuşbakışı bir haritasıdır aynı zamanda.

     Bu kadim satrancın mimarı Muhyiddin-i Arabi Hazretleri, cennetini özleyen insanın Rabb'ine vasıl olmak için yürümek zorunda olduğu bir yolda önüne çıkacak sayısız hamleden yalnızca yüz tanesini işaret ederek arif olmaya çağırıyor şakirdlerini.

     Satranc-ı Uerafa'nın yüz kelimelik hikmetli yolculuğuna başlamak içiçn 1'den 6'ya (bir başka rivayetle 1'den 10'a) kadar sıralanmış sayılardan birini çekmek ve ilk hamleyi yapmak gerekiyor. Sonra sırasıyla her hamlede denk geldiğimiz kelimelerin anlamları peşinde bir ömür sürecek araştırmalara girişebiliriz.

                                                                           Yusuf Çağlar

zillet haset zeval rıza zahmet kin adavet elem ağyar hacalet firkat aşk vuslat


       İlk hamle olan Zillet'ten başlıyoruz. Gelen sayıya göre ilerliyoruz. Eğer yılanların başına denk gelirsek, yılanın sokmasıyla kuyruğuna düşüyoruz. Mesela "Kin'e" denk geldik.Oradan "Duzah'a(tuzak,cehennem)" düşüyoruz. Eğer okların alt kısmına gelirsek, okun işaret ettiği yere yükseliyoruz. Mesela "Sadakattan" "Ferah'a" gidiyoruz.


aşkı hakiki mürüvvet maksut

      Asıl amaç "Visal'e" ulaşmak! Ama Visal'e çok yaklaşmışken,"Gurur'a" denk gelirsek ilk basamak olan "Zillet'e" düşüyoruz. 

     Burada eşim "Visal'e" ulaşmış durumda: ) 

    Bu öylesine bir oyun değil elbette.Hangi kelimeye denk geldiysen, onun manasını düşünüp,nefsinde onu arayıp bulmanı, halini düzeltmeni sağlıyor.Ben sevdim ve yararlı buldum. Satranc-ı Urefayla henüz tanışmamış olanlara tavsiye ederim:) 

    Bugünlük de benden bu kadar görüşmek üzere....:)
16 yorum:

 1. ben de geçen yıl almıştım bu kitabı ve oyunu...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben de geçen sene almıştım. anca oynamaya başladım:)

   Sil
 2. ilk kez duyuyorum bu oyunu ve kitabı ama bende sevdim canım güzelmiş..

  YanıtlaSil
 3. ilk kez karşılaştım bu oyunla. Çok merak ettim ama :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben de merak edip almıştım, pişman olmadım:)

   Sil
 4. Çok anlamlı çok güzelmiş.iyiki paylaşmışsın yoksa haberim yoktu:)
  çekilişimede beklerim,sevgiler:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, anlamlı ve eğlenceli:) bloguna baktım kimyasal ürünleri pek kullanmadığımdan katılmadım canım teşekkür ederim davetin için:)

   Sil
 5. ÇOK FARKLI BİR KİTAP DEK GELİRSE BAKMAK İSTERİM...

  YanıtlaSil
 6. Birşey daha öğrendim sayende :) İlgimi çekti alıp bir bakacağım.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
 7. bu oyunu nasıl tedarik edebiliriz, kitapla beraber değiller sanırım?

  YanıtlaSil
 8. bu oyunu nasıl tedarik edebiliriz acaba, kitabı bulmayı başardım ama oyunu bulamadım malesef...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben oyunu kitapla beraber aldım.. aldığım yerde öyle satılıyordu...

   Sil

Popüler Yayınlar

Blogroll

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...